سلامت یخچال و غذا

نکاتی سودمند برای همه در زمینه سلامت یخچال

سلامت یخچال – نگهداشتن غذاهای یخچال در دمای کم ، اول از همه به کاهش رشد میکروارگانیسم ها کمک می کند که در نتیجه ی آن بیماری های ناشی از غذا کاهش می یابد و دوم خاصیت غذایی مواد را حفظ می کند.
اثر بخشی این زنجیره ی سرما نه تنها به دما ی یخچال بستگی دارد بلکه پایداری دما در آن دما نیز مهم است.
برای استفاده بهینه از یخچال خود تمام نکات ما را بخوانید.

دمای ایده آل برای نگهداری غذا در سردترین حالت بین 0 تا 4 درجه است. دمای کمتر از 4 درجه به طور چشم گیری رشد میکروارگانیسم هایی مثل لیستریا را آهسته می کند و توسعه ی جرم های بیماری زایی نظیر سالمونلا را متوقف می کند.
دمای یخچال باید به طور منظم به عنوان مثال از طریق قرار دادن دماسنج داخل آن بررسی شود.

از سال 2002 تا کنون یخچال های موجود در بازار همگی دارای دماسنج هستند و بررسی ما ضروری نیست.

سلامت یخچال

نظم ونگهداری

  • برای ضمانت کیفیت غذایی بهتر موادی مثل گوشت خام و ماهی، غذاهای خانگی شامل محصولات حیوانی مخصوصا آن ها که دارای تخم مرغ خام هستند( مایونز، موس شکلات)و گوشت های آغشته به سس، بهتر است آن ها را در سرد ترین قسمت یخچال که زیر 4درجه است نگهداری کنیم.
  • کاغذ بسته بندی مواد غذایی را برای جلوگیری از انتقال آلودگی آن به یخچال و مواد غذایی جداکنید.این کار کمک به گردش هوای سرد نیز می کند.
  • راه اندازی دوباره ی یخچال توصیه نمی شود.
  • از غذاهای مصرفی از بسته بندی های پلاستیکی و یا ظروف در دار و غیره برای جلوگیری از آلودگی استفاده کنید.
  • از قراردادن غذا های داغ داخل یخچال پرهیز کنید، گرما باعث تراکم می شود که باعث کم شدن درجه یخچال می شود.اگر چه که نباید بیش از 2ساعت قبل از داخل یخچال گذاشتن منتظر بمانید.در واقع بعد از پختن غذا برخی از آماده سازی های آشپزی ممکن است حاوی میکروب هایی باشند که که در دمای اتاق امکان جوانه زدن و رشد آن ها وجود دارد.

سلامت یخچال

نگهداری:اطلاعات علمی

برای بهداشتی نگه داشتن یخچال، می بایست هر موقع که کثیفی به وجود آمد آن را تمیز کنیم. اگرچه که این روند باید همراه با یک برنامه منظم باشد، به عنوان مثال با آب و صابون و مقداری سفید کننده که اضافه به آن ها شده است.هرگز سفید کننده ها را مستقیما روی محل نریزید که امکان آسب هایی به آن محل مثل ترک خوردگی می شودکه این باعث انتشار میکروب ها می شود.

اگر برای تمیز کردن از اسفنج استفاده می کنید، قبل از مصرف آن را با آب کلر دار و یا گرما ضدعفونی کنید.این شیوه ممکن است محل تجمیع بسیاری از باکتری ها شود که بعدا احتمال انتشار آن در فضای یخچال وجود دارد.

یخچال و فریزر خود را مرتبا یخ زدایی کنید، این فرآیند نیز اگر لایه ای از یخ به ططور غیر معمول شکل بگیرد، باید به سرعت انجام شود.

مطمئن شوید که در به طور کامل بسته شده باشد.
تکرار دائم چگالش یک پدیده ی وابسته به عدم بستن صحیح درب یخچال است. این چگالش می تواند باعث روان شدن آب و آلودگی موادغذایی بدون بسته بندی شود.ما باید از بیش از حد باز کردن و طولانی مدت باز نگه داشتن درب خودداری کنیم.

منبع: www.anses.fr

ترجمه: آرزو رسولی

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن