بسته بندی هوشمند

بسته بندی هوشمند

برای بهبود فرآیندهای بکار رفته و خدمات بهتر به مصرف‌کننده نهایی و حفظ سلامت کره زمین باید طراحی بسته‌بندی محصولات غذایی منطبق بر نوآوری‌های صنعتی باشد.

طراحی بسته بندی برای صنایع غذایی طی چند سال آینده با چالش‌های متعددی نظیر رشد جمعیت، بحران آلودگی هوا و آلودگی آب‌ها روبرو خواهد شد؛ در نتیجه طراحی بسته‌بندی محصولات غذایی باید منطبق بر تلاش‌های صنعت برای بهبود فرآیندهای بکار رفته و خدمات بهتر به مصرف‌کننده نهایی و حفظ سلامت کره زمین باشد.

برخی از مهم‌ترین نوآوری‌ها در بسته‌بندی مواد غذایی که این بخش را طی چند سال آینده پیش خواهد برد در ادامه عنوان شده است.

بسته بندی با تحمل دمایی بالا

توانایی موجود در بسته‌بندی برای گرم یا سرد کردن یک محصول یکی از جذاب‌ترین نوآوری‌ها در صنعت بسته‌بندی است که توسط مصرف‌کننده نهایی فعال می‌شود. این امر منجر به ظهور قوطی‌های خود خنک‌کننده شده است: قوطی‌هایی که قادر به خنک کردن خود با استفاده از سیستم CO2 مایع هستند که توسط کاربر فعال می‌شود. مصرف‌کننده به سادگی باید بسته را معکوس کرده و پایه قوطی را بچرخاند. بعد از حدود 75 تا 90 ثانیه محتوای بسته‌بندی میتواند تا 30 درجه سردتر شود، آن هم در بسته‌ای که بطور 100٪ قابل بازیافت است! این روش توسط شرکت جوزف در ایالات متحده آمریکا پیاده‌سازی شده است؛ که در حال حاضر شعب بیشتری در کشور مبدا خود افتتاح می‌کند و سایر شرکت‌ها را به تولید بسته‌بندی‌های خلاقانه خود خنک‌کننده تشویق می‌کند. این پیشرفت جدید همچنین میتواند برعکس عمل کند: بسته‌ای که اگر توسط کاربر فعال شود، میتواند بدون نیاز به استفاده از مایکروویو یا وسایل دیگر گرم شود. در این مورد، بسته نیاز دارد که مصرف‌کننده سیستم را با آب سرد پرکند و پس از 15 دقیقه انتظار غذاهایی مانند ماکارونی، برنج یا سوپ گرم شده و برای خوردن آماده خواهد شد.

سته‌بندی محصولات غذایی باید منطبق بر تلاش‌های صنعت برای بهبود فرآیندهای بکار رفته و خدمات بهتر به مصرف‌کننده نهایی و حفظ سلامت کره زمین باشد.

بسته بندی هوشمند برای بهبود ایمنی مصرف‌کننده

نوآوری در بسته‌بندی برای بهبود ایمنی کاربر در رابطه با محصولات فاسدشدنی نیز توسط صنایع غذایی اجرا خواهد شد. بهترین مثال در این زمینه استفاده از تکنولوژی نشانگر است: هنگامیکه این نشان روی برچسب‌های محصول اعمال می‌شود، میتواند سطح CO2 محصول را تشخیص دهد؛ این امر نشان می‌دهد که آیا محصول غذایی داخل بسته‌بندی هنوز تازه است یا دیگر برای مصرف مناسب نیست. علاوه بر این، این نشانگر‌ها از طریق تغییر رنگ خود در مورد تعداد روزهایی که محصول در سردخانه مانده است به مصرف‌کننده هشدار می‌دهند.

تغییرات در مواد بکار رفته در طراحی بسته‌بندی صنایع غذایی

این امر باعث استفاده از مواد قابل بازیافت مانند رزین معدنی یا Bees Wrap می‌شود که یک جایگزین پایدار و قابل استفاده مجدد برای فویل آلومینیوم و یا فیلم‌هایی که معمولاً برای بسته‌بندی محصولات غذایی استفاده می‌شود محسوب می‌گردد.

برای خرید اینترنتی و بدون خارج شدن از منزل و محل کار میتوانید ظروف بسته بندی خود را از پیکنیک با تنوعی بینظیر اقدام نمایید.

برای آشنایی بیشتر با هلدینگ تولید ظروف یکبار مصرف کلیک نمایید.

مطلب: گروه ویکی شیمی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا