IML چیست؟

IML چیست؟ – به روشی از برچسب زدن روی ظروف پلاستیکی که در هنگام قالب‌گذاری به صورت تزریق با مواد پلیمری صورت می‌گیرد . در این فرایند لیبل یا برچسب مورد نظر را ذوب می‌کنند و هنگامی که در مرحله قالب‌گذاری است به آن تزریق می‌شود. در این فرایند برچسب موردنظر درون پلاستیک ذخیره می‌شود. به نوعی که جزیی از آن بوده و به هیچ صورت از پلاستیک جدا نمی‌شود. از این فرآیند برای جلوه دادن و زیبایی بیشتر ظروف پلاستیکی مواد غذایی یا غیر غذایی استفاده می‌شود. در صنعت پلاستیک هیچ گونه استثنایی برای استفاده از IML وجود ندارد و می‌توان هرگونه تولید پلاستیکی را با روش IML برچسب زده و بسته بندی کرد.

به طور کلی لیبل زنی به سه روش صوت می گیرد.

  1. قالب زنی به صورت تزریق پلاستیکی
  2. قالب زنی از طریق تزریق بادی
  3. فرم دهی حرارتی (Thermoforming)
IML
IML گذاری ظروف یکبار مصرف

عوامل مهم در فرآیند IML

یکی از عوامل مهمی که این فرایند را منحصر به فرد کرده است، با دوام بودن و مقاومت بالای آن می‌باشد. همچنین فرآیند IML بهترین روش برای نشان دادن طرح‌های گرافیکی برای تبلیغات می‌باشد. امروزه استفاده از این روش در جذابیت و زیبا‌تر شدن ظروف پلاستیکی مواد غذایی بکار برده شده است. و مصرف‌کنندگان قادرند از این نوع ظروف پلاستیکی در موارد دیگری استفاده کنند. که این فرایند باعث حفظ محیط زیست می‌شود. در این صورت زباله‌های کمتری تولید می‌شود و مصرف انرژی کاسته می‌شود.

در این لینک ظروف IML رو میتوانید بررسی کنید

یکی از مهم‌ترین عواملی که در فرایند IML تاثیر دارد، طرز ثابت نگه داشتن برچسب در قالب، به هنگام تزریق مواد است. در ثابت نگه داشتن برچسب از دو شیوه استفاده می‌شود. که شامل استفاده از ابزارهای تولید شارژ الکترواستاتیکی و استفاده از نازل‌های خلا می‌باشد. امروزه از ابزارهای تولید شارژ الکترواستاتیکی بیشتر استفاده می‌شود؛ زیرا برای مصرف‌کنندگان آسان‌تر و مقرون به صرفه است. حالت دیگری از  ثابت نگه داشتن برچسب وجود دارد که از طریق نازل‌های خلا صورت می‌گیرد. استفاده از این فرایند بیشتر در مواردی که برچسبی سطح ناصاف داشته باشد، به کار برده می شود. همچنین اگر از برچسب‌های نازک که دارای افزودنی‌های ضد الکتریسیته ساکن هستند استفاده شود، فرآیند خلا را آسان‌تر می کند.

دلیل استفاده از IML

بسیاری از تولیدکنندگان به دنبال بسته‌بندی زیباتر با ظاهری مشتری‌پسند هستند. یکی از مواردی که به خصوص در صنایع غذایی از اهمیت بسیاری برخوردار است لیبل‌گذاری درون قالب است. IML یکی از آخرین گام‌های نهایی صنعتی شدن می‌تواند باشد. در فناوری ای ام ال هیچ‌گونه محدودیتی در طراحی و رنگ وجود ندارد. حتی در بسیاری موارد می‌شود از طلاکوب و انواع مختلف آن و همچنین رنگ پنجم در چاپ نهایی استفاده کرد. تا به این وسیله ویژگی منحصر به فردی برای محصول شما فراهم آید.

برند پیکنیک با در اختیار داشتن به روزترین فناوری در این زمینه آمادگی کامل را برای بسته‌بندی محصول شما به روش IML دارد.

نویسنده: صبا ماهر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا