IML چیست؟

IML چیست؟ – به روشی از برچسب زدن روی ظروف پلاستیکی که در هنگام قالب‌گذاری به صورت تزریق با مواد پلیمری صورت می‌گیرد گفته می شود. در این فرایند لیبل یا برچسب مورد نظر را هنگامی که ظرف مورد نظر در مرحله قالب‌گذاری است به آن تزریق می‌شود. در این فرایند برچسب موردنظر درون پلاستیک ذخیره می‌شود، به نوعی که جزیی از آن بوده و به هیچ صورت از پلاستیک جدا نمی‌شود. از این فرآیند برای جلوه دادن و زیبایی بیشتر ظروف پلاستیکی مواد غذایی یا غیر غذایی استفاده می‌شود. در صنعت پلاستیک هیچ گونه استثنایی برای استفاده از IML وجود ندارد و می‌توان هرگونه تولید پلاستیکی را با روش IML برچسب زده و بسته بندی کرد.

به طور کلی لیبل زنی به سه روش صوت می گیرد.

  1. قالب زنی به صورت تزریق پلاستیکی
  2. قالب زنی از طریق تزریق بادی
  3. فرم دهی حرارتی (Thermoforming)
IML
IML گذاری ظروف یکبار مصرف

عوامل مهم در فرآیند IML

یکی از عوامل مهمی که این فرایند را منحصر به فرد کرده است، با دوام بودن و مقاومت بالای آن می‌باشد. همچنین فرآیند IML بهترین روش برای نشان دادن طرح‌های گرافیکی برای تبلیغات می‌باشد. امروزه استفاده از این روش در جذابیت و زیبا‌تر شدن ظروف پلاستیکی مواد غذایی به کار برده می‌شود و مصرف‌کنندگان قادرند از این نوع ظروف پلاستیکی پس از استفاده از مواد غذایی داخلی آن در موارد و کاربردهای دیگری  استفاده نمایند.

در این لینک ظروف IML رو میتوانید بررسی کنید

یکی از مهم‌ترین عواملی که در فرایند IML تاثیر دارد، طرز ثابت نگه داشتن برچسب در قالب، به هنگام تزریق مواد است. در ثابت نگه داشتن برچسب از دو شیوه استفاده می‌شود. که شامل استفاده از ابزارهای تولید شارژ الکترواستاتیکی و استفاده از نازل‌های خلا می‌باشد. امروزه از ابزارهای تولید شارژ الکترواستاتیکی بیشتر استفاده می‌شود؛ زیرا برای مصرف‌کنندگان آسان‌تر و مقرون به صرفه است. حالت دیگری از  ثابت نگه داشتن برچسب وجود دارد که از طریق نازل‌های خلا صورت می‌گیرد، استفاده از این فرایند بیشتر در مواردی که برچسب سطح ناصاف داشته باشد، به کار برده می شود. همچنین اگر از برچسب‌های نازک که دارای افزودنی‌های ضد الکتریسیته ساکن هستند استفاده شود، فرآیند خلا را آسان‌تر می کند.( این نکات در هنگام تولید ظروف بسته بندی اهمیت دارد)

دلیل استفاده از IML

بسیاری از تولیدکنندگان به دنبال بسته‌بندی زیباتر با ظاهری مشتری‌پسند هستند. یکی از مواردی که به خصوص در صنایع غذایی از اهمیت بسیاری برخوردار است لیبل‌گذاری درون قالب است. IML یکی از آخرین گام‌های نهایی صنعتی شدن می‌تواند باشد. در فناوری ای ام ال هیچ‌گونه محدودیتی در طراحی و رنگ وجود ندارد. حتی در بسیاری موارد می‌شود از طلاکوب و انواع مختلف آن و همچنین رنگ پنجم در چاپ نهایی استفاده کرد. تا به این وسیله ویژگی منحصر به فردی برای محصول شما فراهم آید.

IML یکی از روشهای جدید می باشد که اهمیت دادن به آن باعث افزایش رقابت در بسته بندی با محوریت صادرات می باشد، و باعث می شود تولید کنندگان بتوانند با استفاده از یک گرافیک مناسب در یک بازار جهانی و یا باکیفیت داخلی حضوری پر رنگ و جدیتری داشته باشند.

یکی از محدودیت های IML مسئله تیراژ می باشد به صورتی که جهت مقرون به صرفه بودن تولید ظروف با ای ام ال حداقل تیراژ های مورد نیاز تعدادی می باشد که از نظر فرایند تولید و چاپ مقرون به صرفه باشد، به صورتی که گاهی ظروف از تیراژ 80 هزار عدد به بالا قابلیت چاپ خواهند داشت. البته راهکارهایی جهت پایین آمدن تیراژ تولید ای ام ال وجود دارد که حتما باید با تولید کننده هماهنگی های لازم صورت پذیرد

برند پیکنیک با در اختیار داشتن به روزترین فناوری در این زمینه آمادگی کامل را برای بسته‌بندی محصول شما به روش IML دارد.

نوشته: ایمان مهتابی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا