پلاستیک چیست؟

پلاستیک ها هم همانند موادی نظیر چوب، کاغذ و یا پشم، موادی ارگانیک هستند. چنین موادی این امکان را به وجود آورده اند که با توجه به نگرانی های موجود برای محیط زیست، نیاز های امروزه را برطرف کنند.

پلاستیک اصطلاحی است که معمولا برای توصیف طیف گسترده ای از مواد مصنوعی یا نیمه مصنوعی استفاده می شود که در طیف وسیعی از برنامه های کاربردی مورد استفاده قرار می گیرند.

محصولات پلاستیکی را در محیط پیرامون خود به وفور می توانیم ببینیم. از این محصولات برای تمیزی، راحتی، امنیت و لذت بخش کردن بیشتر زندگی استفاده می کنند.
همان طور که اشاره شد پلاستیک ها در شکل های مختلف در اطرافمان هستند: در لباس هایی که می پوشیم، خانه هایی که در آن زندگی می کنیم، و ماشین هایی که روزانه از آن ها استفاده می کنیم.
اسباب بازی هایی که فرزندانمان از آن ها استفاده می کنند، تلویزیون هایی که توسط آن ها فیلم های محبوبمان را میبینیم، کامپیوتر هایی که امروزه ابزار اصلی محیط کارمان هستند و سی دی ها و دی وی دی ها همگی از پلاستیک ساخته شده اند.
مواد خامی که برای تولید پلاستیک استفاده می شود همگی مواد طبیعی نظیر: مواد سلولوزی، زغال سنگ، گاز های طبیعی، نمک و قطعا نفت خام هستند.

ریشه ی واژه ی پلاستیک از واژه ای یونانی ”plastikos” به معنای شکل پذیر بودن گرفته شده است.

این انعطاف پذیری اجزاء تشکیل دهنده یا چسبندگی مواد پلاستیکی اجازه می دهد تا آن ها را در طی فرآیند تولید به شکل های مختلفی مثل فیلم، الیاف، صفحات، لوله ها، بطری ها، جعبه ها و موارد دیگر تبدیل کنیم.

کاربرد های پلاستیک:

پلاستیک

پلاستیک ها به شدت مواد پرکاربردی هستند که برای بازه ی گسترده ای از مصرف کنندگان و کاربرد های صنعتی مناسب هستند.
به طور نسبی، کم چگالی بودن پلاستیک ها باعث سبک وزن بودن آن ها می شود.
اگرچه که اغلب آن ها دارای ویژگی های عایقی الکتریکی و حرارتی بی نظیری هستند، از برخی از آن ها در صورت نیاز می توان به عنوان هدایت کننده الکتریکی مورد استفاده قرار داد.
آن ها چنان مقاوم اند که در برابر خوردگی از جانب موادی که می توانند سایر اجناس را از بین ببرند، پیروز میدان باشند!
برخی از آن ها شفاف اندکه برای دستگاه های نوری مناسب اند، آن ها به راحتی به اشکال پیچیده تغییر شکل می دهند و اجازه می دهند سایر مواد با آن ها ترکیب شود و در نهایت برای کارکرد های گسترده ای آماده گردند.
فراتر از موارد ذکر شده، اگر خصوصیات پلاستیکی که مورد نیازمان هست مطابق با استاندارد های درخواستیمان نباشد، خواص آن را می توان با اضافه کردن افزودنی هایی مثل رنگ ها، مواد مقاوم در برابر شعله و غیره افزایش داد تا به سطح مورد نیاز ما نزدیک شود.
در اصل پلاستیک ها را می توانیم با هر ترکیبی از خواص مورد نیازمان ایجاد کنیم تا به هر کاربردی که می توانیم به آن فکر کنیم، دست بیابیم!
در نتیجه ی این خواص چشم گیر، پلاستیک ها با روند افزایشی در صنایع مختلفی نظیر موارد زیر استفاده می شوند:
بسته بندی، ساختمان سازی، حمل و نقل، الکترونیک، کشاورزی، بیمارستان ها، ورزش و برق.

ترجمه: آرزو رسولی

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن