راهنمای خرید قاشق یکبار مصرف

انواع قاشق یکبار مصرف

اگر به دنبال خرید قاشق یکبار مصرف هستید مطمئنا گزینه‌های زیادی روبروی شماست. بعضی از این قاشق ها سازگار با محیط زیستند و برخی کارایی خاصی دارند.

بطور کلی قاشق های یکبار مصرف در دنیا از سه نوع مواد تولید می‌شوند:

قاشق یکبار مصرف پلاستیکی

پلاستیک

پلی پروپیلن و یا پلی استایرن متداول ترین و سنتی ترین نوع موادی است که تحت فرآیندی بنام پلیمریزاسیون، برای تولید قاشق استفاده می شود.

قاشق یکبار مصرف pla

پلاستیک PLA

این قاشق ها با استفاده از بیوپلاستیک ها (پلاستیک های ساخته شده از منابع تجدیدپذیر نظیر نیشکر) تولید شده‌اند.

قاشق یکبار مصرف گیاهی

نشاسته گیاهی

قاشق یکبار مصرف گیاهی نیز از منابع تجدیدپذیر نظیر نشاسته ذرت تولید می‌شود. البته کمتر قاشقی در ایران پیدا می‌شود که به معنای واقعی گیاهی باشد.

قاشق یکبار مصرف بامبو

بامبو

با وجود اینکه بامبو گیاه است اما یک ماده قوی و مقاوم برای تولید قاشق محسوب می‌شود. همچنین از هیچ ماده شیمیایی دیگری در تولید آن استفاده نشده و کاملا طبیعی است.

قاشق یکبار مصرف نیشکر

باگاس/نیشکر

این ماده یک محصول جانبی طی فرآیند فرآوری نیشکر است و از فیبری حاصل می شود که پس از خرد شدن ساقه ها و آب آن کاملا خارج شده است.

قاشق یکبار مصرف چوبی

چوب

این ماده نیز جزء مواد کاملا طبیعی برای ساخت این قاشق است.

در هنگام خرید قاشق یکبار مصرف توجه به این نکته ضروریست که با توجه به مواد تولیدی هر قاشق، ممکن است کاربرد و یا مزایای خاصی داشته باشند.

در زیر به مزایای انواع قاشق های یکبار مصرف می‌پردازیم.

 

جنس قابلیت استفاده در حرارت بالا استفاده برای مصارف سبک استفاده برای مصارف سنگین
پلاستیک تیک تیک تیک
PLA رد تیک تیک
گیاهی رد تیک تیک
بامبو تیک تیک رد
نیشکر/باگاس رد تیک رد
چوب تیک تیک رد

 

قاشق یکبار مصرف ضخیم و یا ضعیف؟؟!

هنگام مرور جدول بالا شاید از خود بپرسید تفاوت بین قاشق ضخیم و ضعیف چیست؟ و از کجا بفهمیم کدام یک برای ما مناسب تر است؟

قاشق های یکبار مصرف ضعیف چگالی کمتری دارند و سبک ترند؛ به همین خاطر از نظر اقتصادی مقرون به صرفه ترند. از این قاشق ها بیشتر برای مصارف روزمره مانند سرو سالاد و دسر استفاده می‌شود.

در دیگر سو، قاشق های یکبار مصرف ضخیم چگالی بیشتری دارند و قوی ترند. اگر غذای شما سفت و سنگین مانند جوجه کباب است، پیشنهاد می کنیم از این قاشق ها استفاده کنید، چرا که کیفیت برند خود را بهبود و ارزش بیشتری به مشتری می بخشید.

بیشتر بخوانید:

راهنمای خرید لیوان یکبار مصرف
انواع قاشق های دوستدار محیط زیست

اگرچه همه‌ی قاشق هایی که در بالا ذکر شد را می توان دوستدار محیط زیست نامید و از نظر واژگانی یکسان هستند اما تفاوت‌های بسیار خاصی دارند. در ادامه‌ی این مقاله یک واژه‌نامه آوردیم تا به آن رجوع کنید:

زیست تخریب پذیر(Biodegradable):

به محصولی گفته می شود که قابلیت تجزیه در محیط زیست را داشته باشد. این محصولات می‌توانند بطور طبیعی توسط میکروارگانیسم‌ها، باکتری‌ها و قارچ‌ها تجزیه شده و دوباره به داخل اکوسیستم جذب شوند. غالبا این محصولات از مواد اولیه طبیعی ساخته شده و دوستدار محیط زیست هستند.

کمپوست(Compostable):

ماده اولیه این محصولات مواد آلی است که در فرآیند کمپوست تجزیه شده است. محصولات کمپوست مواردی هستند که از منابع تجدید پذیر مانند ذرت ، نیشکر، برگ‌های نخل و حتی چوب ساخته شده اند. محصولات کمپوست با همان سرعت کاغذ در محیط زیست تجزیه می‌شوند.

تجزیه‌پذیر(Degradable):

این محصولات بر پایه روغن هستند و مانند محصولات بالا به تنهایی در طبیعت تجزیه نمی‌شوند بلکه در محیط بی‌هوازی طی یک فرآیند شیمیایی تجزیه می‌گردند.

قابل بازیافت (Recyclable):

بدین معناست که می‌توان از آن محصول استفاده کرد و سپس آن را بازیافت نمود و به محصول جدیدی تبدیل کرد. برای شناسایی محصولات قابل بازیافت، نماد جهانی آن باید روی بسته بندی درج شده باشد.

تجدیدپذیر (Renewable):

یک محصول اگر از درخت و گیاه که قار به بازسازی خود باشد تولید شده باشد می‌تواند تجدیدپذیر باشد.

 

حال که با انواع قاشق یکبار مصرف آشنا شدید می توانید اقدام به خرید قاشق یکبار مصرف خود بصورت آنلاین نمائید.

 

منبع: webstaurantstore

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن