بهترین نوع بسته بندی برای انجماد مواد غذایی

فرض کنید یک کاسه بزرگ سالاد درست کرده‌اید. چیزی بیشتر از یک وعده. با باقیمانده‌ی آن چکار می‌کنید؟

یا باید همه‌ی آن را بخورید…

و یا می‌توانید آن را در فریزر نگه‌دارید.

مطمئنا شما نمی‌توانید آن را با کاسه داخل فریزر قرار دهید! پس نیاز به یک ظرف نگهدارنده دارید.

نحوه بسته بندی شما به زمان استفاده مجدد و نحوه خروج از انجماد آن بستگی دارد.

اگر هدف از بسته بندی، فروش آن است بهتر است از ظروف بسته بندی پلاستیکی و یا شیشه‌ای استفاده کنید. اگر می‌خواهید باقیمانده غذا را در آن قرار دهید پیشنهاد میکنیم از ظروف نگهدارنده مواد غذایی و یا کیسه‌های زیپ کیپ از جنس پلی پروپیلن استفاده کنید.

واضح است! شما گزینه‌های زیادی دارید.

شما انواع مختلف مواد غذایی دارید که ممکن است بخواهید آنها را منجمد کنید، بنابراین گزینه‌های مختلفی هم برای بسته‌بندی آن وجود دارد. در ادامه به بررسی اقلامی می‌پردازیم که می‌توانید برای بسته بندی از آنها استفاده کنید:

ظرف نگهدارنده

1. ظروف نگهدارنده پلاستیکی

ظروف نگهدارنده در ابعاد و اندازه‌های مختلف و در قالب ظروف یکبار مصرف و چندبار مصرف در بازار موجود است. این ظروف به سادگی سوراخ و یا دچار ترک و تجزیه نمی شوند. برای همین این ظروف بهترین گزینه برای نگه‌داری مواد غذایی در فریزر هستند. این نکته هم لازم به ذکر است استفاده از ظروف نگهدارنده چندبار مصرف بجای کیسه‌های فریزر یکبار مصرف خطر آلودگی محیط زیست را نیز تا مقدار بسیار زیادی کاهش می‌دهد.

کیسه زیپ دار

2. کیسه‌های زیپ دار

کیسه های زیپ دار برای هر چیزی خوب است. دقیقا همه چیز.

آنها را داخل یک سینی قرار دهید و بگذارید تا منجمد شوند. به این صورت مطمئن می‌شوید که صاف و مرتب منجمد می شوند و به قفسه های فریزر نمی‌چسبند. در این حالت  در فضای یخچال هم صرفه جویی می‌کنید.

کیسه‌های زیپ دار برای مصارف کوتاه مدت و صرفه‌جویی در فضای فریزر مناسبند.

لفافه در یخچال

3. لفافه

شما می‌توانید از هر چیزی برای لفافه‌دار کردن و منجمد کردن مواد غذایی استفاده کنید، مانند فویل و کاغذ و کاغذ … .

این بسته بندی برای برش‌های گوشت یا ماهی مناسب است.

ظروف شیشه ای

4. ظروف شیشه‌ای

این ظروف نیز گزینه‌ی مناسبی برای بسته‌بندی مواد غذایی است. البته در هنگام خرید حتما باید به این نکته توجه کنید که قابلیت استفاده در فریزر و مایکروویو را داشته باشد. چرا که بسیاری از ظروف شیشه‌ای در مواجهه با هوای سرد و گرم ترک برمی‌دارند و می‌شکنند.

وکیوم

5. وکیوم

اگر بودجه کافی داشته باشید این گزینه بهترین گزینه است. از آنجا که در این روش کلیه هوای داخل بسته خارج می‌شود در نتیجه از یخ زدگی و از بین رفتن مواد مغذی مواد غذایی جلوگیری می‌کند. اگرچه دستگاه وکیوم و تونل انجماد بسیار گران قیمت است اما بهترین گزینه برای انجماد مواد غذایی است. از این روش بیشتر در خط تولید محصولات غذایی کارخانه‌ها استفاده می گردد.

در نهایت اینکه شما می‌توانید انتخاب کنید از کدام روش برای بسته بندی و انجماد مواد غذایی خود استفاده کنید و ببینید کدامیک برای وعده‌های غذایی شما مناسب تر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا