بطری کاغذی یا بطری پلاستیکی؟

بطری‌های کاغذی در مقابل احساسات ضدپلاستیک؟؟

بطری‌های کاغذی در مقابل احساسات ضدپلاستیک؟؟

بطری کاغذی یا بطری پلاستیکی؟ – در این مطلب قصد داریم فرصت‌ها و چالش‌های پیش روی بطری‌های کاغذی را بررسی کنیم.

تا همین چند سال پیش، ایده استفاده از بطری‌های کاغذی غیرممکن به نظر می‌رسید. با این حال، با نوآوری‌های حاصل شده در زمینه بسته‌بندی‌های پایدار و بازیافت، دیگر هیچ چیز غیرممکن نیست.
علاقه برندهای بزرگ به استفاده از بطری‌های کاغذی، اگرچه موضوع جدیدی نیست اما در سال‌های اخیر به علت شدت گرفتن احساسات ضدپلاستیک در جهان، بیشتر شد. در همین راستا، استفاده از بطری‌های کاغذی جزئی از برنامه توسعه برندهایی مانند کوکاکولا، جانی واکر، کارلسبرگ، پابوکو و برندهای آرایشی و بهداشتی همچون لورئال قرار گرفت.

جایگزین کردن کاغذ به جای پلاستیک

کاغذ اغلب به عنوان جایگزین بسته‌بندی پلاستیکی پیشنهاد می‌شود و حتی محبوبیت بیشتری نسبت به پلاستیک‌های زیستی دارد.

اثر کلی زیست‌محیطی کاغذ نسبت به پلاستیک بیشتر است.

با این حال، داده‌ها نشان می‌دهد که یک بسته‌بندی کاغذی با عملکرد مشابه با نوع پلاستیکی خود، چند برابر بیشتر از آن جرم دارد. در نتیجه به جز بحث ردپای کربنی، اثر کلی زیست‌محیطی کاغذ بیشتر است. علاوه بر این، جایگزینی پلاستیک با کاغذ ممکن است منجر به مشکلات جدی تامین شود و می‌تواند تنها یک راه‌حل موقت باشد.

بسته‌بندی کاغذی معمولا از 10 تا 20 سنت بیشتر از پلاستیک بر هزینه محصول اضافه می‌کند که خود یکی از چالش‌های اصلی استفاده از بسته‌بندی کاغذی می‌باشد. برای غلبه بر این مشکل، تلاش صنعت بر استفاده از گستره وسیع‌تری از مواد به عنوان ماده اولیه کاغذ مانند ضایعات کشاورزی و الیاف چوب سخت و نرم است. امید آن می‌رود که با استفاده از الیاف زائد، شرکت‌ها بتوانند به پایداری بیشتری دست پیدا کنند و هزینه‌ها را کاهش دهند.

بطری آب معدنی کاغذی

یکی دیگر از حوزه‌هایی که علاقه به استفاده از بطری کاغذی در آن زیاد است مربوط به بطری‌های آب معدنی می‌باشد. با این حال، تا امروز قوطی‌های آلومینیومی در مقایسه با بطری‌های کاغذی سهم بیشتری از جایگزینی پلاستیک را به خود اختصاص دادند.

آیا امکان جایگزین کردن کلی بطری کاغذی با پلاستیکی وجود دارد؟

با این حال، جایگزینی بطری‌های پلاستیکی با بطری‌های کاغذی منجر به نگرانی تولیدکنندگان پلاستیک نمی‌شود زیرا بعید است این اتفاق در کوتاه‌مدت در مقیاس قابل توجه رخ دهد و احتمالا در طولانی‌مدت، پیشرفت‌های صنعت بازیافت، امکان بازیافت بطری‌ها و سایر بسته‌بندی‌های پلاستیکی را فراهم می‌کند و اقتصاد دورانی پلاستیک اجازه نمی‌دهد تا صنعت پلاستیک از بین برود و یا مختل شود.

علاوه بر این، بطری‌های کاغذی برای ممانعت از نشت رطوبت و مقاومت در برابر عوامل محیطی نیاز به یک پوشش یا آستر پلاستیکی داخلی دارند. شرکت‌های تولیدکننده بطری‌های کاغذی ادعا می‌کنند که این استرها قابل بازیافت هستند اما هنوز چالش‌های بسیاری بر سر راه بازیافت همزمان کاغذ و پلاستیک وجود دارد و قابلیت جداسازی این پلاستیک از کاغذ نیز وجود ندارد.

چالش‌های بسیاری بر سر راه بازیافت همزمان کاغذ و پلاستیک وجود دارد و قابلیت جداسازی پلاستیک از کاغذ نیز وجود ندارد.

همچنین درپوش‌های این بطری‌ها معمولا از جنس آلومینیوم یا پلاستیک هستند و برای بازیافت باید جداسازی شوند که این موضوع منجر به تحمیل هزینه‌های بیشتری برای جمع‌آوری و دسته‌بندی می‌شود.
کلام آخر اینکه، شرکت‌های بسیاری در پی راه‌حل‌هایی برای کاهش زباله‌های پلاستیکی هستند اما هر راه‌حل جایگزین، مشکلات مختص خود را دارد که باید یک به یک و با دقت بررسی شوند. با این حال باید به تحقیق و تلاش ادامه داد، بسته‌بندی‌های کاغذی نیز به رشد خود ادامه می‌دهند.

برای آشنایی بیشتر با  تولید ظروف یکبار مصرف کلیک نمایید.

نوشته: ویکی شیمی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا