انواع پلاستیک مصارف غذایی

انواع پلاستیک غذایی

انواع پلاستیک مصارف غذایی

انواع پلاستیک مصارف غذایی – اگر به عنوان یک فرد عادی به اطراف خود نگاه کنید. تفاوتی بین انواع پلاستیک متصور نخواهید بود. به عنوان مثال یک ظرف بیرون بر غذای پلاستیکی، برای افراد عادی با لبه پلاستیکی مبل یا پایه صندلی تفاوتی ندارد.

در صورتی که تفاوت های بنیادی بین انواع پلاستیک وجود دارد. به طور کلی پلاستیک و انواع آن دارای تفاوت های اساسی هستند.

تنها شباهت پلاستیک‌ها احتمالا پلیمرها هستند که انواع پلاستیک را می سازند و ابتدای اسم انواع پلاستیک از واژه “پلی” استفاده می شود. مانند پلی استایرن، پلی پروپیلن و …

ظروف یکبار مصرف و محیط زیست
ظروف یکبار مصرف و محیط زیست

ویژگی های مثبت انواع پلاستیک:

  • استحکام بالا
  • کاربرد ارزان و مناسب برای بسته بندی
  • هزینه فرآوری پایین
  • آلودگی بسیار کمتر نسبت به صنایع دیگر در هنگام تولید
  • قابلیت شکل گیری بالا در انواع تولید به روش ترموفرمینگ، تزریق ،وکیوم فرمینگ
  • استفاده های بهداشتی در سطح وسیع و غیره می توان اشاره کرد.

 

آلودگی بسیار کمتر نسبت به صنایع دیگر در هنگام تولید

چند ویژگی نامناسب پلاستیک

پلاستیک ها در کنار فواید فراوانی که دارند مانند بسیاری از صنایع دیگر دارای مضراتی نیز هست. مانند آلودگی محیط زیست که این موضوع در مجامع پیشرفته به سادگی با بازیافت منظم و جمع آوری صحیح بر طرف شده است. ضررهای پلاستیک و عوامل بیماری زا امروزه به لطف رشد علم و آزمایش های دقیق، دیگر خطری برای مصرف کننده نخواهد داشت. با رعایت اصول صحیح تولید و مصرف دیگر شاهد خطری برای مصرف کننده نخواهیم بود.

یکی از نکات پر اهمیت در هنگام استفاده از انواع پلاستیک صنایع غذایی دقت به موضوع خالی بودن ظروف یکبار مصرف غذایی پلاستیکی از ماده مضر BPA است. ماده مضری که اگر تولید کنندگان این موضوع را جز دستورعمل تولید خود قرارندهند می تواند به مصرف کننده آسیب جدی واد نماید.

پلاستیک ها انواع مختلفی دارند و در صنایع مختلف از پلیمرهای متفاوتی استفاده میکنند. با توجه به نیاز میتوان فرمول های شیمیایی آن را متناسب با استفاده و کاربرد آن مورد بررسی قرار داد.

امروزه از پلاستیک در صنایع غذایی و بهداشتی به مقدار فراوان استفاده می شود و جایگزینی کم خطرتر و ارزانتر از پلاستیک جهت بسته بندی و کاربردهای غذایی در حال حاضر وجود ندارد.

در این مقاله به بیان انواع پلاستیک مصارف غذایی پرداختیم و در مطلب بعدی در خصوص انواع پلاستیک و کاربرد آن بیشتر صحبت خواهیم کرد.

نوشته: ایمان مهتابی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا